All Bishops on file
 Bishops on record: 145

CARAFA Oliviero - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 29 Dec 1458, Torre del Greco
By the Bishops:

Leone de SIMONE, Leone CORTESE, BENEDETTO
Appointments & Jurisdictions

Archbishop of Napoli
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

BERNERIO Girolamo Cardinal - Born: 1540
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 7 Sep 1586, Rome
By the Bishops:

Giulio Antonio Cardinal SANTORO, Giulio MASETTI, Ottaviano PARAVICINI
Appointments & Jurisdictions

Bishop of Ascoli Piceno, elevated to Cardinal on 16 Nov 1586
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 5 Aug 1611

LUDOVISI Ludovico Cardinal - Born: 27 Oct 1595
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 2 May 1621, Rome, Italy
By the Bishops:

Galeazzo SANVITALE, Cosmo de TORRES Ottavio RIDOLFI
Appointments & Jurisdictions

15 Feb 1621 Elevated Cardinal,
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

CAETANI Luigi - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 12 Jun 1622, Rome, Italy
By the Bishops:

Lodovico Cardinal LUDOVISI Galeazzo SANVITALE Vulpiano VOLPI
Appointments & Jurisdictions

Titular Patriarch of Antioch
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

STEENHOVEN Cornelius - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 15 Oct 1724, Amsterdam
By the Bishops:

Dominicus Marie VARLET
Appointments & Jurisdictions

Archbishop of Utrecht
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 03 Apr 1725

van der CROON Theodorus - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 28 Oct 1734,
By the Bishops:

Dominicus Marie VARLET
Appointments & Jurisdictions

Archbishop of Utrecht
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 09 Jun 1739

LOOS Hendricus - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1858,
By the Bishops:

van BUUL Hendrikus
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

HODUR Franciszek - Born: 1866
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 29 Sep 1907, St Gertrude, Utrecht
By the Bishops:

Gerardus GUL
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 1953

PROCHNIEWSKI Jacques - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1910,
By the Bishops:

Jean-Michel KOWALSKI
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

His Royal Highness Prince de LANDES BERGHES Rudolph Edouard - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 29 Jun 1913, London
By the Bishops:

Arnold Harris MATHIEW
Appointments & Jurisdictions

Regionary Bishop for Scotland
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

CARFORA Carmel Henry - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 4 Oct 1916,
By the Bishops:

HRH Prince Rudolph Edouard de LANDES BERGHES
Appointments & Jurisdictions

Archbishop of Canada
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

KENNINCK Franciscus - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1920,
By the Bishops:

Hendrikus van BUUL
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

WINNAERT Louis Joseph Charles - Born: 1880
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 22 Mar 1922, London, UK
By the Bishops:

James Ingall WEDGWOOD, Robert KING Bernard Eduard Rupert KING
Appointments & Jurisdictions

Ordained as Roman Catholic priest in 1905, creates a new parish in Paris, expelled from the Rpman Catholic Church in 1919, Joins briefly the protestant movement, but resigns in 1920, searching for freedom in Catholicism. He is consecrated by Bp. Wedgwood, but soon resigns. and opens an idependant church in Paris. He joins the Orthodoc Moscovite Partriarch in 1936.
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 3 Mar 1937

PRZYSIECKI Bathélémy - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1929,
By the Bishops:

Jean-Michel KOWALSKI
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

TWEEDIE David Morton - Born: 2 Aug 1857
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 14 May 1932, Sydney, Australia
By the Bishops:

Charles Webster LEADBEATER
Appointments & Jurisdictions

Regionary Bishop for Australia
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 11 Jul 1941

RINKEL Andreas - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1937,
By the Bishops:

J H BERENDS
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

MARCHENNA Richard Arthur - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 16 Apr 1941,
By the Bishops:

Carmel Henry CARFORA
Appointments & Jurisdictions

Suffrageant Bishop of Newark
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

KLICHOWSKA Honorata - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1943 ?,
By the Bishops:

Isabelle WILUCKA
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

MARYNOWSKA Cherubim - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1943 ?,
By the Bishops:

Isabelle WILUCKA
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

PERRIER Pierre - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1945,
By the Bishops:

Marc FATOME
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

WILLMOTT NEWMAN Hugh George - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 04 Jan 1945,
By the Bishops:

Sidney Ernest PAGET NEEDHAM
Appointments & Jurisdictions

Archbishop of Glastonbury
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

VIKING Otto Emil - Born: 2 Oct 1885
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 30 Jul 1946, Tillitse, Denmark
By the Bishops:

Frank Waters PIGOTT, Johan Hubert BONJER, Adriaan Gerard VREEDE
Appointments & Jurisdictions

Regionary Bishop for Scandinavia
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 8 Aug 1966

de VOGEL Lucien - Born: 17 Jan 1889
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 15 Aug 1948, Huizen [Naarden], Nederland
By the Bishops:

Frank Waters PIGOTT, Adriaan Gerard VREEDE, François Antoine BRANDT, Johan Hubert BONJER, Otto Emil VIKING
Appointments & Jurisdictions

Regionary Bishop of Indonesia
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 1 Jun 1950

SINGER Charles Philip Stuart - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 14 Apr 1952,
By the Bishops:

Harold Percival NICHOLSON
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

ROBERTS James Pickford Sr. - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 2 Oct 1955,
By the Bishops:

Edward Murray MATTHIEWS
Appointments & Jurisdictions

First Presiding Bishop of the Liberal Catholic Church of New York
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 1972

The Most Rev. SPRUIT Herman Adrian - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 22 Jun 1957,
By the Bishops:

Charles H HAMPTON, Lowell Paul Wadle, H. Francis Marshall
Appointments & Jurisdictions

Archbishop-Patriarch of the Church of Antioch (Catholic Apostolic Church of Antioch, Malabar Rite)
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

RUSSEL John Henry Vincent - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1960,
By the Bishops:

James Pickford Roberts Sr., WILLIAN HENRY DAW
Appointments & Jurisdictions

Presiding Bishop of the Liberal Catholic Church International (1974-1985) Presiding Bishop, Liberal Catholic Church of Ontario (1974)
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 1985

HILL William, Gilchrist - Born: 1923-08-20
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 11 Oct 1964, Sydney, Australia
By the Bishops:

Sten Herman Philip von KRUSENSTIERNA, Harry Hirst BANKS
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for Australia, Diocesan Bishop for Western Australia on 1 Jan 1965, Regionary Bishop for Australia on 1 Jan 1984.
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 22 Nov 1993

WILLIAMS Anthony Walter John - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 26 Apr 1969,
By the Bishops:

Peter Cockburn DISTIN
Appointments & Jurisdictions

Primate of the Holy Celtic Church
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

WICKS Charles, Clifton - Born: 27 Aug 1898
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 28 Dec 1969, Adelaide, Australia
By the Bishops:

Sten Herman von KRUSENSTIERNA, William HILL
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for Australia
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 9 Mar 1977

ORTIZ Alfonso Enrique - Born: 1 Mar 1924
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 17 Jun 1976, Bogota, Colombia
By the Bishops:

Walter BALLASTEROS
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for South America, Regionary Bishop for Colombia on 26 Dec 1986
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

SÖDERSTRÖM Lennart Ivar Victor - Born: 12 Jul 1920
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 14 May 1977, Stockholm, Sweden
By the Bishops:

Sten Herman Philip von KRUSENSTIERNA, Adriaan Hernan van BRAKEL, Helenus Marinus BRANDT
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for Sweden, Diocesan for Sweden on 11 Oct 1978, Regionary Bishop for Sweden 25 Aug 1981
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 15 Mar 1997

THOMAS Illtyd - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 20 May 1979,
By the Bishops:

Anthony Walter John WILLIAMS
Appointments & Jurisdictions

Primate of the Holy Celtic Church
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

DAVIS John Shelton - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 12 Jul 1979,
By the Bishops:

Joergen Koch LARSEN, William Henry DAW, Peter Wayne GOODRICH
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

Most Rev. SPRUIT Meri Louise (Mary Louise Reynolds) - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 7 Oct 1980,
By the Bishops:

Herman Adrian SPRUIT
Appointments & Jurisdictions

Bishop of the Church of Antioch Catholic Apostolic Church of Antioch, Malabar Rite) who was enthroned as Archbishop-Matriarch on 26 January 1986
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

McCOURT Thomas D. J. - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1982,
By the Bishops:

John Henry Vincent RUSSEL
Appointments & Jurisdictions

Eight presiding Bishop of the LCCI
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

van HOOGENHUYZE Ludovicus Carol Elise - Born: 26 Aug 1914
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 31 May 1982, Huizen [Naarden], Nederland
By the Bishops:

Adriaan Herman van BRAKEL, Helenus Marinus BRANDT, Willy de RIJK, Ralph Francis Newman SWINGLER, Rudolf Leopold HAMMER
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for the Netherlands, Regionary Bishop for the Netherlands on 3 Dec 1982
Emeritate: Aug 1989 Resigned: Terminated: Died: 24 Oct 1997

DEGENAARS Tom - Born: 30 Oct 1921
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 8 Aug 1982, Hjørring, Denmark
By the Bishops:

Børge SØGAARD, Lennart Ivar Victor SÖDERSTRÖM, Aumo Kalervo ARTEMAA, Adriaan Herman van BRAKEL, Willy de RIJK, Ludovicus Carol Elise van HOOGENHUYZE, Rudolf Leopold HAMMER
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for Denmark Norway and Iceland, Bishop Commissary for the Philippines on 18 May 1984, Regionary Bishop for Denmark Norway and Iceland on 12 Apr 1984, Retired as such in 1997, Presiding Bishop of the progressive movement within the Liberal Catholic Church on 9 Jun 2003
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 14 Jun 2005

SMITH Lawrence Jay - Born: 9 May 1924
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 17 Jul 1982, Chicago, USA
By the Bishops:

Gerrit MUNIK, Maurice Henri Joseph Ghislain WARNON, Victor NEUMAN, Raja WATSON, Robert McGINNIS
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for the United Stated of America, Bishop Commissary for the Philippines on 18 May 1984, Regionary Bishop for the United States of America 19 Feb 1985
Emeritate: 9 May 1999 Resigned: Terminated: Died: 21 Jul 2005

BATET Miguel Angel - Born: 6 Aug 1947
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 19 Aug 1984, Rosario, Argentina
By the Bishops:

Gerrit MUNIK, Ernesto José Garcia FANLO
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for Argentina, Regionary Bishop for Argentina in 1994, Bishop Commissary for Spain and Brazil in July 2000
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

TISCH Joseph Le Sage - Born: 3 Sep 1933
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 14 Feb 1987, Melbourne, Florida, USA
By the Bishops:

Lawrence Jay Smith, Raja Erminger WATSON, Robert Samuel McGINNIS, Maurice Henri Joseph Ghislain WARNON
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for the United States of America, Resigned in 1994, Reinstated as Auxiliary Bishop for the United States of America in1996.
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

GONÇALVES José Cacais - Born: 23 Sep 1920
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 27 Nov 1988, Sao Paulo, Brazil
By the Bishops:

Lawrence Jay SMITH
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for Brazil, Regionary Bishop for Brazil on 20 Oct 1991
Emeritate: Resigned: Terminated: Died: 19 Aug 1999

SALVADOR Roland Louis - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 24 Jun 1993,
By the Bishops:

André Léon BARBEAU
Appointments & Jurisdictions

Bishop of Fairhaven for l’Église Catholique Charismatique du Québec
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

PRESTON Graham Philip - Born: 4 Jan 1943
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 13 Feb 1994, Brisbane, Australia
By the Bishops:

Francis Christipher BANNISTER, Ian Richard HOOKER, Alfred Edward LAMBDEN
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for Australia
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

PETERSEN Lee Allen - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 20 AUG 1998,
By the Bishops:

Francis THOME-COLEY
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

JUDD James Richard - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1999,
By the Bishops:

Donald William MULLAN
Appointments & Jurisdictions

Bishop Primary of the Heartland Old Catholic Church and Bishop of the Minnesota Diocese of the Holy Cross
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

GREEN Glenda Alen - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 1 JAN 2000,
By the Bishops:

Laurence Allan JENSEN, Lee Allen PETERSEN
Appointments & Jurisdictions

Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

van VLEDDER Wim - Born:
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 21 Nov 2004, Paris, France
By the Bishops:

Christian SCHOCH, Graham WALE, Boudewijn GOUDRIAAN, François SEYFRIED
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop in the Netherlands
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

SUNDIEN Anders Evert - Born: 21 Oct 1944
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 16 May 2005, Amsterdam, Nederland
By the Bishops:

Frank den OUTER, Maurice Henri Joseph Ghislain WARNON, Sten-Bertil JAKOBSON, Tom DEGENAARS
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop for Sweden. Jan 1. 2006, Episcopal Vicar General for Central Europe
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

WARNON Michael Jean Henri - Born: 13 Jun 1960
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 23 Jul 2005, USA
By the Bishops:

Maurice Henri Joseph Ghislain WARNON, Sten-Bertil JAKOBSON, Peter Olaf BAAIJ, Anders Evert SUNDIEN, John R. SCHWARZ III
Appointments & Jurisdictions

Auxiliary Bishop in Canada and the United States of America May 16, 2006, Diocesain bishop for the NE of the USA
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:

ZINZOW James Alan - Born: 9 JUL 1935
Portrait Coat of Arms
Consecrated on 29 FEB 2008, Saint Francis, Minneapolis, MN
By the Bishops:

Maurice Henri Joseph Ghislain WARNON, Michael Jean Henri WARNON, Peter Olaf BAAIJ
Appointments & Jurisdictions

Diocesan Bishop fior the Midwest Diocese, USA
Emeritate: Resigned: Terminated: Died:


Copyright © 2004 ALBANUS. All rights reserved.

Note: This website DOES NOT collect personnal information from its visitors.